MASAŻ LECZNICZY I TERAPIA MANUALNA

MASAŻ LECZNICZY

W Naszym Gabinecie masaż leczniczy wykonywany jest przede wszystkim do zwalczania dolegliwości układu mięśniowo-szkieletowego w celu eliminowania problemów zdrowotnych Naszych Pacjentów.

W związku z tym głównymi wskazaniami do wykonywania technik leczniczych są stany zmożonego napięcia i bólu mięśni, stany pourazowe, sztywność i bóle stawów, zmiany zwyrodnieniowe stawów kończyn i kręgosłupa, obrzęki pourazowe, zastoje limfatyczne i zaburzenia powięziowe.

Forma zabiegów leczniczych, jak każdy zabieg w Naszym Gabinecie, poprzedzona jest szczegółowym wywiadem i wnikliwym rozpoznaniem stanu zdrowia pacjenta. Po ocenie tego stanu zdrowia dobieramy najkorzystniejszą formę zabiegów leczniczych, w których m.in. w skład wchodzą masaż klasyczny, masaż tkanek głębokich, terapia powięziowa, drenaż limfatyczny.

  • Masaż klasyczny

    Jedna z najbardziej powszechnych form pracy nad ciałem pacjenta. Jego zastosowanie jest bardzo szerokie i uniwersalne. Może być wykorzystywane w leczeniu niemalże każdego fragmentu ciała. Terapeuta wykonuje go za pomocą ruchów głaskania, rozcierania, ugniatania i oklepywania. Ograniczeniami w wykonaniu masażu klasycznego u pacjenta są problemy krążeniowe, niektóre choroby nowotworowe, infekcje, stany zapalne czy choroby skóry.

  • Masaż tkanek głębokich

    Jego głównym zadaniem jest uwalnianie nieprawidłowych napięć w obrębie tkanek miękkich, prowadzących do poprawy funkcjonowania układu ruchu człowieka (stawy kończyn górnych i dolnych oraz kręgosłup). Wbrew panującym przekonaniom masaż głęboki nie wymaga od terapeuty użycia dużej siły. Najważniejszym elementem pracy z pacjentem jest precyzja i dokładność wykonywanych ruchów, a także skrupulatnie dobrane miejsce, na które wywierany jest ucisk. Swoją charakterystyką, masaż tkanek głębokich skierowany jest do osób borykających się z wadami postawy, przewlekłymi bólami mięśni, ograniczeniami ruchowymi, przykurczami, zmniejszoną ruchomością stawów czy takimi dolegliwościami jak rwa kulszowa, rwa barkowa. 

  • Drenaż limfatyczny

    Forma manualnej pracy terapeuty nad ciałem pacjenta, która nakierowana jest na stymulowanie przepływu płynów tkankowych - takich jak chłonka tzw. „limfa”, produktów przemiany materii, krwi żylnej, w ciele pacjenta. Zabieg wykonuje się według specjalnie opracowanych zasad. Jego ważnym elementem jest kolejność opracowywanych fragmentów ciała – najczęściej od dużych naczyń chłonnych w kierunku obwodowym ciała. Istotne jest również dobranie odpowiedniego tempa i nacisku tak aby w sposób płynny i zdecydowany kierować przepływem chłonki, jednocześnie nie doprowadzając do podrażniania i podniesienia temperatury okolicznych tkanek. Zabieg drenażu limfatycznego skierowany jest do osób borykających się z problemami obrzęków kończyn występujących pourazowo, w wyniku zabiegów chirurgicznych czy też występujących samoistnie.

  • Terapia blizn

    Czasami jest to pamiątka upadku w dzieciństwie, innym razem zabiegu/operacji albo pamiątka po narodzeniu dziecka cięciem cesarskim. To co widoczne na skórze naszym okiem to 10% całej blizny. Główna jej część znajduje się poza naszym widzeniem, w tkance podskórnej.  Zrosty powstałe wokół blizny to zupełnie nowa tkanka, inna niż skóra i znacznie wpływa na resztę naszego ciała.  Sama w sobie potrafi dawać dolegliwości bólowe, wpływać na mechanikę naszego ciała, na wzorce naszego oddechu, na naszą postawę oraz dawać dolegliwości w innym miejscu, niż sama się znajduje. Dlatego tak ważne jest to, żeby każdą bliznę mobilizować w celu uniknięcia problemów na poziomie mięśniowo-powięziowym, zapobiegać zrostom i ograniczeniom ruchomości. W naszym gabinecie mobilizujemy blizny i tkanki wokół nich, dodatkowo stosujemy laser wysokoenergetyczny w celu stymulacji komórek tkanki bliznowatej oraz Kinesiotaping, co daje świetne efekty.

TERAPIA MANUALNA

Terapia Manualna powstała w XIXw., jej twórcą był Andrew Still, który założył I na świecie szkołę osteopatii.

Główną koncepcją teorii manualnej jest to, że organizm posiada zdolność samoregeneracji, a rolą terapeuty jest skuteczne stymulowanie tych procesów. Wg terapeutów manualnych podstawową przyczyną dolegliwości u pacjentów są mechaniczne uciski ( napięte mięśnie, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, choroby krążków międzykręgowych), które zaburzają pracę naczyń krwionośnych, nerwów i stawów.

Wskazań do wykonania zabiegu terapii manualnej jest bardzo wiele. Dotyczą one zarówno zmian chorobowych w obrębie kręgosłupa ( choroba dyskowa, zapalenie korzeni nerwowych, zmiany zwyrodnieniowe, sztywność i wady postawy), a także w obrębie kończyn (ból spowodowany uszkodzeniem mięśni i ścięgien, zmiany zwyrodnieniowe w stawach, stany pourazowe) jak i zarówno przygotowanie do zabiegów operacyjnych.

Zabieg terapii manualnej wykonywany przez doświadczonego fizjoterapeutę jest jedną z najbezpieczniejszych form leczenia pacjentów, ponieważ poprzedzony jest szczegółowym wywiadem dot. dolegliwości, a także manualnym badaniem miejsca chorobowego. Pozwala to na postawienie szczegółowej diagnozy, a także doboru jak najskuteczniejszej metody leczenia.

Zabiegi manualne w Naszym Gabinecie wykonywane są przez certyfikowanych terapeutów pracujących wg metod Kaltenborna, Ackermana, NST oraz terapii Yumeiho.

  • Metoda dr. Ackermanna

    Metoda leczenia manualnego stawów kręgosłupa, cechująca się szybką i celową diagnostyką. Terapia została oparta na bardzo dokładnej diagnozie stanu układu kostnego oraz skutecznym postępowaniu chiropraktycznym.  Pozwala na działanie w miejscu występowania schorzenia, dlatego zostaje odblokowany tylko i wyłącznie ten kręg, który powodował bóle i dolegliwości pacjenta.
    Metoda znajduje zastosowanie w: dolegliwościach bólowych pochodzenia kręgosłupowego, bólach głowy, szyi i kończyn pochodzenia kręgosłupowego, przepuklin krążka międzykręgowego, rwie kulszowej, udowej, ramiennej, bólach w obrębie miednicy.

  • Terapia Yumeiho ®

    To nic innego jak korekcja przemieszczonej miednicy i przywrócenie balansu w całym układzie kostnym i w mięśniach. Istotą Yumeiho jest docieranie do źródeł tzw. choroby i usuwanie przyczyn tej choroby, która powstaje na skutek nierównowagi w ciele.
    Głównym celem terapii YUMEIHO® jest skorygowanie położenia kości miednicy, prawidłowe uruchomienie stawów kręgosłupa oraz stawów obwodowych dzięki czemu przywracane jest prawidłowe położenie środka ciężkości masy całego ciała. Utrzymanie środka ciężkości ciała w prawidłowym miejscu jest kluczowe w terapii YUMEIHO®
    Terapia znajduje zastosowanie w takich  schorzeniach jak: bóle kręgosłupa, bóle pleców, bóle stawów, dyskopatie, kręgozmyki, skoliozy, migreny, bóle mięśni, różnica w długości kończyn dolnych, bóle menstruacyjne, asymetrie układu kostnego i mięśniowego, wady postawy.

  • NST

    NST - czyli Technika Neurostrukturalnej Integracji, to połączenie metody Bowena z terapią czaszkowo- krzyżową. Za pomocą specjalistycznego oddziaływania na tkanki miękkie NST jest w stanie przywrócić właściwy poziom napięcia mięśniowego, wywołując bezpieczną i naturalną autoregulację w obszarze kręgosłupa i jego struktury mięśniowej.

    Terapia NST jest wskazana głównie dla osób z bólami głowy ( również migrenami), bólami pleców różnego pochodzenia, dolegliwościami kręgosłupa i czaszki,  problemami układu trawiennego oraz oddechowego, a także z  depresją i objawami  związanymi z długotrwałym stresem.

Centrum Sport Zdrowie Kondycja jest oryginalną placówką, utworzoną na bazie wieloletnich doświadczeń sportowych, rehabilitacyjnych, szkoleniowych i metodycznych.

Zakres usług został stworzony w oparciu o doświadczenia Piotra Szewczuka zdobyte gdy był jeszcze młodym zawodnikiem z ambicjami i aspiracjami do osiągnięcia wielkich sukcesów.

Śledź nas:

KONTAKT DO NAS

SPORT ZDROWIE KONDYCJA
NIP: 5591324109
REGON: 340760354

GODZINY OTWARCIA

poniedziałek 8:00 - 21:00
wtorek 8:00 - 21:00
środa 8:00 - 21:00
czwartek 8:00 - 21:00
piątek 8:00 - 21:00
sobota 8:00 - 12:00
niedziela nieczynne