Rehabilitacja jest jedną ze specjalności Naszego Zespołu wykwalifikowanych fizjoterapeutów i trenerów. Pomagamy naszym pacjentom w powrocie do zdrowia po wypadkach komunikacyjnych, operacjach, przebytych urazach i kontuzjach. Wspieramy również w utrzymaniu jak najwyższej sprawności osoby zmagające się z chorobami neurologicznymi, reumatoidalnymi czy chorobami zwyrodnieniowymi stawów i kręgosłupa.
Ważnym aspektem w rehabilitacji jest indywidualne podejście do każdego przypadku. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na wiek, sprawność fizyczną oraz styl życia danego pacjenta. Niekiedy sztywne trzymanie się programów rehabilitacji i norm czasowych ogólnie przyjętych dla danego zabiegu nie jest dobrym pomysłem. Dlatego bardzo ważne jest, aby rehabilitacja była prowadzona przez doświadczonego fizjoterapeutę.
W gabinecie zajmujemy się szeroko pojętą rehabilitacją, m.in. w takich dziedzinach jak:
Jest kompleksowym procesem usprawniania pacjentów z chorobami neurologicznymi, mającym na celu m.in. przywrócenie, utrzymanie lub uzyskanie jak najwyższego poziomu sprawności pacjenta. Ponadto jej celem jest także zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz pomoc w adaptacji pacjenta do nowych warunków życia. Rehabilitacja neurologiczna dotyczy m.in. osób po udarze mózgu, urazach czaszkowo-mózgowych, urazach rdzenia kręgowego, operacji guza mózgu, dyskopatii, jak również tych z chorobą Parkinsona lub ze stwardnieniem rozsianym. Swoje zastosowanie znajduje także w leczeniu zespołów korzeniowych (np. rwy kulszowej), urazów nerwów obwodowych lub np. w przypadku porażenia nerwu twarzowego. W rehabilitacji neurologicznej bardzo istotną składową jest usprawnianie chorych poprzez ćwiczenia fizyczne, wykorzystujące metody tradycyjne lub specjalistyczne metody kinezyterapeutyczne, jednak w celu kompleksowego leczenia stosuje się także masaże oraz zabiegi z dziedziny fizykoterapii.
Przebycie zakażenia COVID-19 często wiąże się z różnymi powikłaniami. Zarówno osoby, które przeszły chorobę łagodnie, jak i te, które wymagały hospitalizacji mogą doświadczać znacznego pogorszenia sprawności. Do najczęściej zgłaszanych przez pacjentów dolegliwości zalicza się m.in. notoryczne poczucie zmęczenia, zaburzenia rytmu serca i oddychania oraz trudności w podejmowaniu najmniejszej aktywności fizycznej. Pacjenci nierzadko uskarżają się również na bóle mięśni i stawów, a także na bóle głowy. Z tego właśnie względu dla osób, które przebyły zakażenie COVID-19, kluczową jest rehabilitacja, mająca na celu zniwelowanie powyższych skutków choroby oraz umożliwienie optymalnego powrotu do zdrowia. Rehabilitacja pocovidowa polega na indywidualnym doborze zabiegów fizjoterapeutycznych, zależnym od aktualnych potrzeb pacjenta.
Są to m.in. zaliczane do działu kinezyterapii ćwiczenia oddechowe i fizyczne, mające na celu poprawę siły i funkcji mięśni, a także ogólnej sprawności funkcjonalnej. Ponadto wykorzystuje się również szerokie oddziaływanie masażu m.in. po to by zniwelować nadmierne napięcie mięśniowe w obrębie partii odpowiadających za oddychanie, ale też zadziałać przeciwbólowo i relaksująco na obszary tego wymagające.
Podstawowym problemem pacjentów po zabiegach operacyjnych i przebytych urazach jest niewiedza na temat konieczności przejścia rehabilitacji po zabiegu. Nawet najlepiej przeprowadzona operacja nie daje nam 100% gwarancji powrotu do sprawności. Odpowiednia fizjoterapia jest czynnikiem niezbędnym.
Rehabilitacja pooperacyjna i pourazowa ma na celu:
Rehabilitacja pooperacyjna i pourazowa w naszym gabinecie polega na kompleksowym zastosowaniu terapii łączonej, tzn.
Do naszego gabinetu najczęściej zgłaszają się pacjenci po operacjach:
Nasi fizjoterapeuci posiadają wiedzę na temat procesów leczenia oraz terapii dysfunkcji narządu ruchu u osób uprawiających aktywność fizyczną. Zawodnicy stawiani są przed wieloma wyzwaniami. Niestety bardzo często podczas intensywnych treningów dochodzi do przeciążeń i urazów układów w organizmie człowieka. Nasza kadra pomaga pacjentom poradzić sobie z tymi wyzwaniami. Poprzez rehabilitacje sportową pomagamy w utrzymaniu pełnej sprawności; oferując pełen wachlarz możliwości terapeutycznych, których celem jest przede wszystkim powrót do pełnej funkcjonalności. Prowadzimy rehabilitację zarówno dla zawodników sportów drużynowych, jak i indywidualnych. Naszym celem jest przywracanie stanu zdrowia sprzed choroby, urazu lub kontuzji.
Zajmuje się dysfunkcjami w obrębie narządu żucia. Obejmuje ona m.in. terapię zaburzeń w stawach skroniowo-żuchwowych i mięśni aparatu żucia. Okolica twarzoczaszki, tak jak każda inna część naszego ciała, posiada mięśnie, więzadła, powięzi, które w momencie zbyt dużego napięcia potrafią dawać dolegliwości bólowe, ograniczenie ruchomości czy tzw. Krepitacje (odgłosy dźwiękowe/trzaski). Dolegliwości te nasilają się często pod wpływem silnego stresu oraz zmęczenia. Stałe zaciskanie zębów, zgrzytanie zębami-bruksizm, bóle, przeskakiwanie żuchwy, niemożność otworzenia szeroko buzi, bóle okolicy skroni – problemy, które uniemożliwiają codzienne funkcje takie jak mowa, gryzienie, żucie, a nawet oddychanie. Takimi dysfunkcjami zajmuje się właśnie rehabilitacja stomatologiczna w celu zmniejszenia dolegliwości bólowych, poprawy zakresów ruchomości, zmniejszenia napięcia mięśniowego i powięziowego mm. Twarzoczaszki, nauki prawidłowego oddechu, nauki prawidłowych nawyków aby zapobiegać nawrotom przyczyny bólu.
II i III trymestr ciąży to idealna pora na wizytę u fizjoterapeuty. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, a lekarz nie widzi przeciwwskazań można rozpocząć ćwiczenia przygotowujące do porodu. Głównym zadaniem rehabilitacji w ciąży jest zmniejszenie występowania dolegliwości takich jak ból kręgosłupa czy nietrzymanie moczu oraz przygotowanie całego ciała do ogromnego wysiłku jakim jest poród - m.in. poprzez ćwiczenia rozluźniające mięśnie dna miednicy i naukę prawidłowego oddechu.
Warto również pamiętać o rehabilitacji po porodzie. Po około 6 tygodniach od porodu siłami natury i 8 tygodniach po CC warto wybrać się do fizjoterapeuty na wizytę kontrolną. W jakim celu?
Od chwili urodzenia rozwój dziecka biegnie niepohamowanie naprzód, a z każdym miesiącem niemowlak nabywa nowe umiejętności ruchowe. Jako fizjoterapeuci jesteśmy w stanie na podstawie wywiadu z rodzicami oraz obejrzeniu maluszka stwierdzić́ czy rozwój przebiega prawidłowo, a jeśli wykryjemy jakiekolwiek nieprawidłowości odpowiednio szybko zareagować́. Daje to możliwość szybkiej reakcji i korekcji, co zapobiega późniejszym problemom min. ze skoliozą czy płaskostopiem.
Rehabilitacja niemowląt to nie tylko proces leczenia konkretnych dolegliwości, ale przede wszystkim kontrola rozwoju maluszka. Dlatego też na pierwszą wizytę można przyjść już w pierwszych miesiącach życia.
Jest to proces, który ma na celu umożliwienie dzieciom osiągnięcie swojej maksymalnej sprawności i samodzielności na dalszych etapach rozwoju. Dzięki odpowiednio wcześnie podjętej rehabilitacji w wielu przypadkach możliwe jest całkowite wyeliminowanie problemu zdrowotnego u dziecka lub jego znaczne zminimalizowanie.
W gabinecie prowadzimy również zajęcia sensoryczne. Forma terapii skierowana jest do dzieci, które mają problem z przetwarzaniem informacji płynących z narządów zmysłu.
Najczęstszą przyczyną wizyt naszych małych Pacjentów to wady postawy. Są to trwałe lub okresowe zaburzenia właściwej postury ciała związane z niewydolnością układu mięśniowego, kostnego i więzadłowego kręgosłupa lub kończyn, które w rezultacie prowadzą do zmiany statyki kręgosłupa dziecka lub innych schorzeń narządów wewnętrznych. Przyczyną tego zjawiska mogą być wady wrodzone (czynniki genetyczne) bądź nabyte m.in. w wyniku długotrwałej wymuszonej pozycji siedzącej przy biurku.
Najczęściej występują wady takie jak:
Aby zachęcić naszych najmłodszych pacjentów do ćwiczeń stasujemy formę zabawy. Dzięki temu dziecko chętnej uczestniczy na zajęciach.
Wszystkie zabiegi rehabilitacyjne planowane są przez nasz zespół we współpracy z pacjentem podczas pierwszej wizyty w gabinecie. Dokonujemy tego na podstawie zebranego wywiadu chorobowego, określeniu wskazań i przeciwwskazań do poszczególnych zabiegów, a także informacji uzyskanych od pacjenta na temat odczuwanych przez niego dolegliwości.
W naszej pracy wykorzystujemy różnego rodzaju elementy terapii manualnej i masażu, ćwiczenia usprawniające, ćwiczenia stabilizacyjne, ćwiczenia wzmacniające, ćwiczenia korygujące postawę, a także zabiegi fizykoterapii.
Centrum Sport Zdrowie Kondycja jest oryginalną placówką, utworzoną na bazie wieloletnich doświadczeń sportowych, rehabilitacyjnych, szkoleniowych i metodycznych.
Zakres usług został stworzony w oparciu o doświadczenia Piotra Szewczuka zdobyte gdy był jeszcze młodym zawodnikiem z ambicjami i aspiracjami do osiągnięcia wielkich sukcesów.
SPORT ZDROWIE KONDYCJA
NIP: 5591324109
REGON: 340760354
ul. Jesionowa 4 86-100 Świecie
telefony: +48 603 897 663
mail: szk.szewczuk@gmail.com
poniedziałek | 8:00 - 21:00 |
wtorek | 8:00 - 21:00 |
środa | 8:00 - 21:00 |
czwartek | 8:00 - 21:00 |
piątek | 8:00 - 21:00 |
sobota | 8:00 - 12:00 |
niedziela | nieczynne |